Pohyb materiálu pri výrobe
Dnešná doba je plná otázok, či už sa týkajú bezpečnosti zamestnancov, zefektívňovania procesov, pohybov materiálu po výrobnom závode či znižovania nákladov na energie. Ako sa s týmito otázkami vyrovnať?
Poďme sa pozrieť a inšpirovať sa Anglickom v roku 1917, kde sa začína využívať mliečny beh, Milk-run. Jedná sa o pravidelné zvozy kanví s čerstvým mliekom od jednotlivých sedliakov do mliekarne k spracovaniu a následný rozvoz prázdnych kanví späť k sedliakom. Tak aby zvoz bol čo najefektívnejší s čo najnižšími nákladmi na prevádzku. Tento princíp je možné implementovať do akéhokoľvek výrobného závodu a tým ušetriť. Poďme sa pozrieť, ako na to.
Ako fungujú materiálové toky vo vašom výrobnom závode? Používate k prevozu materiálu tradičné vysokozdvižné vozíky a postupne zavážate jednotlivé pracoviská maximálne dvomi rôznymi druhmi materiálu? To znamená, že obsluha sa často vracia do skladu, vozík nie je vždy naplno využitý, dochádza k časovému oneskoreniu v dodávkach na jednotlivé pracovisko a môže tiež dôjsť k chybám alebo poškodeniu materiálu či hotového výrobku. Tomuto sa však dá zabrániť, pokiaľ sa inšpirujeme anglickým vidiekom a zavedieme do praxe Milk-run.
Zo začiatku sa to môže zdať zložité, avšak je to len zdanie. Miesto jednotlivých, často sa opakujúcich ciest sa tvorí jedna okružná cesta. Podrobným skúmaním výroby sa vytvorí logistická mapa, ktorá odhalí prebytočné kroky v rozvoze materiálu zo skladu na miesto určenia. Je tak možné na potreby výroby reagovať v priebehu dňa, sprehľadniť skladové zásoby a efektívne využiť prácu zamestnancov s ohľadom na elimináciu námahy a úrazov, ktoré plynú z prenášania ťažkých bremien.
Implementácie Milk-run sa nemusíte báť. Začať môžete napríklad s novým manipulačným vozíkom vybaveným originálnym mechanizmom, ktorý sa skvele hodí do logistických i výrobných centier. Vďaka malému polomeru otáčania je vozík schopný otočiť sa i na veľmi malom priestore. Manipulačný vozík zaisťuje potrebnú mobilitu a efektivitu, ktorú systém Milk-run vyžaduje. Vozík možno zapojiť do vláčiku ľubovoľnej dĺžky a tým zaistiť dostatočnú zásobu materiálu vo výrobných centrách. Vysoko kvalitný zváraný vozík s ťažným ojom možno prispôsobiť potrebám zákazníka, či už sa jedná o farbu či rozmery.
K plytvaniu zdrojov ale aj času môže dochádzať v každom kroku výrobného procesu. Preto je dobré pravidelne vyhodnocovať efektivitu výrobného procesu a tým odhaľovať ďalšie miesta plytvania. S tým ide ruka v ruke neustála optimalizácia výrobných procesov, čo môže znamenať aj rozširovanie či prestavovanie existujúcich pracovísk.
Existujúce pracovisko môžete optimalizovať za pomoci štíhlej výroby a ich princípov tak, že sa tu zamestnanec bude cítiť lepšie a bude výkonnejší, pretože bude mať všetko po ruke a nebude strácať čas hľadaním a zháňaním materiálu či náradia. Z hliníkových a modulárnych trubkových systémov možno navrhnúť optimálne riešenie presne podľa potrieb a požiadaviek užívateľa. Systém umožňuje nespočetné množstvo variant a kombinácií, preto z neho využijete maximum pre vašu prevádzku. Trubkový systém možno dokonalo implementovať kamkoľvek potrebujete. Tým zvýšite produktivitu a optimalizujete prevádzkové náklady, čo vám prinesie zlepšenie výkonu v najkratšom možnom časovom úseku.
Aj keď sa jedná o produkty na mieru, nemusíte sa báť vysokých nákladov. Nákupná cena je veľmi priaznivá. Ďalším veľkým benefitom je jednoduchá prestavba hotových aplikácií ktoré už nepotrebujete na nové, alebo možnosť jednoduchého rozšírenia existujúcich pracovísk.